BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Sveika gyvensena.

Kelias į sveiką gyvenseną

Sveika gyvensena yra plati sąvoka, apimanti ne vieną gyvenimo sritį. Daugelis nori gyventi sveikai, tačiau nežino nuo ko pradėti.

Sveikos gyvensenos modelis pirmiausia atsiranda galvoje ir tik vėliau gali pereiti į konkrečius veiksmus. Tam reikia protiškai subręsti. Protiškai subręsti, kad galėtume teisingai sverti, kas labiau apsimoka – ar dabar gyventi nesveikai, žaloti savo organizmą ir senatvėje turėti krūvą sunkių lėtinių ligų, ar rūpintis savimi ir taip atitolinti senatvę ir prailginti gyvenimą.

Esu girdėjęs nuomonę: „gyvensiu sveikai, o vieną rytą ims ir partrenks mane mašina ir viskas šuniui ant uodegos nueis“. Gal mūsų likimas priklauso ir ne vien nuo mūsų pačių, tačiau taip mąstant vargu ar apskritai verta stengtis gyvenime. Kam mokytis, dirbti, jei tuoj partrenks mašina… Manau šis posakis – tai geras išsisukinėjimas ir sąžinės užglaistymas tingintiems keisti gyvenimo būdą.

Apie šiuos mąstymo procesus tiek daug kalbu ne veltui. Jei sveika gyvensena nepradės suktis Jūsų galvoje, tikrai nieko nepradėsite veikti ir Jūs.

Sveika gyvensena prasideda nuo požiūrių keitimosi.
Sveikas protas – sveiko kūno pradžia.Pirmas esminis žingsnisPirmasis žingsnis – atsisėskite ir pagalvokite, kaip gyvenate dabar ir kaip pagerėtų Jūsų gyvenimas, jei pradėtumėte gyventi sveikai?

Nieko nedarykite, tik pagalvokite – įsivaizduokite.

Pagalvokite ne tik apie dabartį, supančią rutiną, bet ir apie ateitį – artimą ir tolimą, dabartį ir senatvę, vaikus, anūkus, proanūkius.
Kaip visiems Jūsų sveiko gali reikti senatvėje.
Jei po pirmojo žingsnio manote, kad Jūs dar nesate subrendę sveikai gyventi, toliau šio straipsnio galite nebeskaityti.

Nuo minčių prie darbų

Kada pradėti gyventi sveikai? Nuo rytojaus, nuo kito mėnesio, nuo Kalėdų, Naujųjų metų, Velykų?
Dideliems darbams moralinis pasiruošimas yra būtinas, bet ar tolima data yra gerai?
Laikas nuolat bėga ir kiekvienos praleistos akimirkos nesugrąžinsi. Kodėl sveikai gyventi nepradėti dabar – nuo šios minutės, kurią matote ekrano dešiniajame apatiniame kampe? Jei esate pasiruošęs gyventi sveikai – prisiminkite ją. Ji gali būti Jūsų sveiko gyvenimo pradžios minute.

Kaip keisti gyvenimo būdą?

Gyvenimo būdą reiktų keisti palengva.
Įsivaizduokite, kad dar šį vakarą suvalgėte riebų kepsnį su alumi ar vynu, o rytoj pusryčiams valgysite daržoves, pietums – kruopas, o vakarienei – kruopas su daržovėmis. Arba, visus pastaruosius metus gulėjote prie televizoriaus, o rytoj bėgsite 10 km ar kitaip iš paskutiniųjų bausite save už antsvorį. Toks drastiškas pasikeitimas yra didelis stresas organizmui.
Kita vertus daugeliui tokie drastiški pasikeitimai nebūna sėkmingi, nes jų išliekamumas yra mažas.


Antrasis žingsnis - minties galia

„Man nusibodo nesirūpinti savimi, aš galiu sau padėti ir tai pradedu jau dabar“
„Man nusibodo nesirūpinti savimi, aš galiu sau padėti ir tai pradedu jau dabar“
„Man nusibodo nesirūpinti savimi, aš galiu sau padėti ir tai pradedu jau dabar“

Dauguma žmonių funkcionuoja komforto zonoje ir net nenutuokia kokias dideles galimybes jie turi ir kokią laimę gali atnešti šių galimybių panaudojimas.


Trečiasis žingsnis - pažintis

Sveikos gyvensenos esmė:

1. Asmens higiena
2. Žalingų įpročių atsisakymas
3. Sveika mityba
4. Fizinis aktyvumas
5. Streso kontrolė
6. Sveika aplinka
7. Medicininė priežiūra

Ketvirtasis žingsnis – pamilk save

Pirmiausia turite pamilti save. Sveika gyvensena be meilės sau – liūdnas ir nelaimingas mazochistinis žaidimas.

Ar mylite savo kūną? Ar juo rūpinatės?

Jūsų kūnas malonumo Jums suteiks tiek, kiek Jūs suteiksite jam. Jei nemylėsite savo kūno, nesirūpinsite juo, kūnas daug greičiau sens ir nebeteiks Jums pasitenkinimo.

Visi norime būti gražūs, bet vien noro neužtenka. Tereikia nedidelių pastangų ir šiek tiek laiko.

Negailėkite to SAU, atlikite svarbiausias grožio procedūras (plačiau skaitykite skyrelyje „Grožis“), puoškitės ir greitai pamatysite, kaip Jūs tampate žavesni. Tai suteiks Jums pasitenkinimo ir jėgų tolesniam žingsniui.

Penktasis žingsnis - žalingų įpročių atsisakymas

Jei nerūkote – puiku. Sėkmės pereinant prie šeštojo žingsnio.

Manau neverta kalbėti apie rūkimo žalą, nes kiekvienas rūkantysis tai žino.

Metimas rūkyti – didelis stresas organizmui ir reikalauja daug valios pastangų. Tačiau šį stresą būtina išgyventi. Atidėliojimas nieko gero neduos – Jūs turėsite pereiti per šią ugnį, jei nenorite ir toliau žaloti savo sveikatos tuštindami piniginę.
Vieno filmo herojus yra pasakęs:„jei nerūkęs galiu išgyventi tris dienas – vadinasi galiu ir visą gyvenimą“.
Prisiminkite šią frazę, ji gali būti Jūsų vedlys. Metant rūkyti geriau pakeisti aplinką– išvažiuokite bent savaitei į kurortą, kur galėtumėte atsiplėšti nuo rutinos. Nauji įspūdžiai – geriausia alternatyva rūkymui ir tai labai padeda.. Nepamirškite rūpintis savo kūnu, tai suteiks Jums stiprybės.
Prisiminkite – alkoholikas pasigeria nuo pirmos taurelės, atkirtis į rūkymą prasideda nuo pirmos cigaretės, net nuo pirmojo dūmo.

Jei Jums tikrai pabodo nesirūpinti savimi, pats metas suplanuoti tikslią aplinkos pakeitimo datą ir mesti rūkyti, tik tada galėsite žengti šeštąjį žingsnį ir džiaugtis sveiku gyvenimu.


Šeštasis žingsnis - sveika mityba

Mityba – tai fiziologinis procesas, susijęs su gyvybei būtinų medžiagų priėmimu, perdirbimu bei įsisavinimu.
Sveika mityba – tai mityba pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sveikos mitybos principus ir taisykles.

PSO sveikos mitybos principai yra nuosaikumas, įvairumas, subalansuotumas.

Nuosaikumas – vienos medžiagos negali būti per daug, nes net ir reikalingiausios medžiagos perteklius gali būti kenksmingas sveikatai.

Įvairumas – valgant įvairesnį maistą atsiranda didesnė tikimybė gauti visas organizmui reikalingas medžiagas.

Subalansuotumas – tai tinkamas baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų santykis.

Sveikos mitybos taisyklės

1. Valgyti kuo įvairesnį maistą.
2. Išlaikyti normalų kūno svorį.
3. Pasirinkti maistą, turintį mažai riebalų, ypač sočiųjų, ir cholesterolio (palmių aliejus, kiaulienos taukai ir kt.).
4. Kuo daugiau valgyti įvairių daržovių, vaisių, uogų ir grūdinių produktų.
5. Kuo mažiau vartoti cukraus ir saldumynų.
6. Kuo mažiau vartoti valgomosios druskos.
7. Kuo mažiau vartoti alkoholio.

Sveika mityba – tai kiekybė, kokybė, režimas.

Kiekybę ir kokybę puikiai vaizduoja sveikos mitybos piramidė, tačiau ne ką mažiau reikšmingas yra valgymo režimas.

Mitybos režimas – tai valgymas tam tikru laiku.
Mitybos režimas yra labai svarbus, nes atėjus valgymo laikui, gausiau išsiskiria virškinimo sultys, atsiranda apetitas, o pavalgius – maistas geriau suvirškinamas.

Dėl augančio gyvenimo tempo žmonės valgį derina prie darbo, o ne atvirkščiai. Deja, ne darbu mes esame gyvi ir taip elgtis toli gražu nėra protinga.

Nepamirškite, kad pradėti sveikai maitintis reikia pamažu/palengva. Dažna klaida yra persivalgymo kaitaliojimas su dietomis. Žmogus ilgą laiką valgo daug, jį pradeda graužti sąžinė dėl antsvorio, ir tada staiga jis griebiasi dietos, kurių dabar yra tiek daug ir „vienos už kitą geresnės“.
Dieta, ypač drastiška, yra didelis stresas organizmui, jei ji pradedama staiga, kaip dažniausia žmonės ir daro, ir po kurio laiko nutraukiama vėl grįžtant prie buvusio persivalgymo.To rezultatas dažnai būna lygus nuliui, atmintyje lieka tik išgyventas stresas. Numesti kilogramai vėl greitai grįžta į vietas.
Kitaip būti ir negali – trumpas epizodas gyvenime nepakeis Jūsų figūros, jei vėl grįšite prie buvusių įpročių.
Žiniasklaida dažnai reklamuoja įvairias dietas, aprašo, kaip pasisekė vienai ar kitai žvaigždei. Patiklios moterys bando daryti tą patį, tačiau dažniausiai negauna laukto rezultato. Mano nuomone, nėra trumpos dietos, suteikiančios išliekančių rezultatų.
Jei tokia dieta egzistuotų, visi ją žinotume ir taikytume, ir nebūtų žmonių, turinčių antsvorį.
Kalbėdamas apie nutukimą, vienas žymus dietologas yra sakė: „manęs pacientai nuolat klausia, kiek valgyti, aš jiems atsakau – jei kai Jūs esate visiškai alkanas yra 0, o kai jau „pilnas“ yra 10, sustokite valgyti, kai esate ties 5“.

Taip elgiantis išties galima išvengti persivalgymo ir taip kontroliuoti kūno svorį.

Be maisto, turime ir gerti užtektinai vandens.
Per parą vidutinės masės vyrams rekomenduojama išgerti 3, moterims – 2,2 litrus vandens. Stenkitės gerti tyrą vandenį, ne kavą, limonadą, bet tyrą vandenį. (Ši rekomendacija netaikoma žmonėms, kurie dėl specifinių ligų – inkstų, širdies ar kitų sistemų – turi riboti skysčių vartojimą, todėl tokiems asmenims prieš skysčių kiekio didinimą būtina gydytojo konsultacija). Toks suvartoto vandens kiekis ne tik mažina tikimybę susirgti akmenlige, bet ir yra visapusiškai naudingas organizmui, kurio net 60% sudaro vanduo.

Prisiminkite ir pradėkite taikyti sveikos mitybos principus bei taisykles, laikykitės mitybos režimo, nepersivalgykite „iki 10“, sustokite kai „esate ties 5“ ir gerkite rekomenduojamą kiekį vandens.
Pajauskite, kaip gerėja Jūsų sveikata ir po truputėlį mažėja antsvoris.


Septintas žingsnis - Fizinis aktyvumas

Fizinis aktyvumas yra svarbi sveikatos gerinimo dalis. Dėl technologijų plėtros žmonės visa mažiau juda. Į darbą daugelis važiuoja automobiliu, namie daug laiko praleidžia prie televizoriaus ar kompiuterio ir dažnai juda tik tiek, kiek reikia nueiti iki virtuvės ar tualeto. Toks gyvenimo būdas nėra fiziologiškai būdingas žmogui, todėl nenuostabu, kad labai didėja sergamumas dėl fizinio pasyvumo atsiradusiomis ligomis.

Dėl fizinio pasyvumo atsiradusios ligos

Organizmo sistemos yra glaudžiai tarpusavyje susijusios, todėl, pakenkus vieną sistemą, netrukus pradeda šlubuoti ir kitos.

Norėčiau išskirti pagrindines su fiziniu pasyvumu susijusias ligų grupes:

1. Širdies ir kraujagyslių sistemos ligos.

Daugiau kaip pusė visų mirčių Lietuvoje yra dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Raumenys yra didžiausias širdies pagalbininkas varinėjant kraują, todėl kartais dar vadinami „antrąja širdimi“. Hipodinamija visų pirma apkrauna širdį, jai tenka vienai, be raumenų pagalbos, varinėti kraują. Organizmas bando tai kompensuoti – pradeda vystytis tachikardija, pirminė arterinė hipertenzija, širdis hipertrofuoja (didėja). Šie „kompensaciniai“ veiksniai dar labiau padidina riziką susirgti miokardo infarktu.
Miokardo infarktas – tai širdies raumens pažeidimas atsirandantis ūmiai sutrikus širdį maitinančių kraujagyslių kraujotakai. Dažniausia širdį maitinančių (vainikinių) arterijų kraujotaka sutrinka dėl trombo, kuris susiformuoja jose ar tolimesnėse kraujagyslėse, ir vieną kartą užkemša širdį maitinančias kraujagysles. Arterinės hipertenzijos metu yra pažeidžiamas kraujagyslių endotelis (vidinis kraujagyslių sluoksnis) ir sudaromos geros sąlygos trombams formuotis.

Jei sergate arterine hipertenzija, fizinis aktyvumas arterinį kraujo spaudimą sumažins 5–10 mmHg.
Tai gali labai prailginti Jūsų gyvenimą ir pagerinti jo kokybę.

2. Nutukimas ir su juo susijusios ligos.

Tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje vis daugiau žmonių turi antsvorį ar yra nutukę. Fizinis pasyvumas ir nesveika mityba yra svarbiausi nutukimą sukeliantys veiksniai.
Dėl nutukimo labai padidėja rizika susirgti tokiomis ligomis kaip antro tipo cukrinis diabetas, klubo ar kelio sąnarių artrozė ir kitomis.
Dėl nutukimo, nesveikos mitybos ir fizinio pasyvumo didėja lipidų, tarp jų ir cholesterolio, kiekis kraujyje, dar labiau didėja aterosklerozės, kuri skatina trombų formavimąsi, rizika. Be to, yra žinoma, kad daugelis nutukusiųjų dėl savo išvaizdos nuolat jaučia psichologinį diskomfortą. Mažai judantys žmonės dažniau serga depresija ar distimija.

Reguliarus fizinis aktyvumas ir sveika mityba yra svarbiausi organizmo nežalojantys antsvorio mažinimo būdai.

Be minėtų ligų grupių, yra nemažai sutrikimų, kurių išvengti gali padėti reguliarus fizinis aktyvumas.

Jei 15–30 min. per dieną skirsite vidutinio intensyvumo fiziniam aktyvumui:

1. Sumažinsite daugelio mirtinų ligų riziką.
2. Reguliuosite kūno svorį, padailinsite kūno formas.
3. Pagerinsite atmintį ir koncentraciją, padidinsite darbo efektyvumą.
4. Pakylėsite nuotaiką ir išvengsite depresijos.
5. Sumažinsite cholesterolio kiekį kraujyje.
6. Pagerinsite gyvenimo kokybę ir jį prailginsite.

Visa tai galite pradėti jau šiandien.

Fizinis aktyvumas – mano gyvenimo dalisPradžioje gali būti sunku, todėl būtina ilgalaikė strategija. Geriausių rezultatų gausite ne kelias savaites intensyviai sportuodami, bet tada, kai fizinis aktyvumas taps gyvenimo dalimi. Kaip ryte prausiatės, valote dantis, taip pat 10–30 min galite skirti rytinei mankštai.
Galbūt daugelis pasakys, man ir taip per sunku rytais keltis, kad atsikelčiau 10–30 min. anksčiau ir šį laiką skirčiau mankštai. Tačiau, ar norite efektyvesnio darbo likusią dienos dalį? Rytinė mankšta pripildys jūsų kūną energijos, kurios užteks visai dienai.

Pradėkite mankštintis rytais. Iš pradžių galite jausti, kad sunku prisiversti pradėti mankštintis 2–4 kartus per savaitę. Nepasiduokite ir tęskite. Po kelių mėnesių prisiversti teks tik 1 ar kelis kartus per savaitę, o likusios dienos jau taps maloniu kasdieniu įpročiu. Po pusmečio liks tik kelios dienos per mėnesį, kai ieškosite pasiteisinimo, kodėl šiandien jūs tiesiog negalite mankštintis. Tačiau likusias 28 dienas per mėnesį galėsite džiaugtis sportu ir jo teikiama energija. Pajusite, kaip stiprėja jūsų kūnas, dingsta nereikalingi kilogramai, tampate gražesnis, linksmesnis ir turite kur kas daugiau energijos nei tada, kai pradėjote sportuoti.


Aštuntas žingsnis – Streso kontrolė

Stresas – tai žmogaus fiziologinės ir psichinės įtampos būsena, kurią sukelia išoriniai ir vidiniai dirgikliai – stresoriai. Streso poveikis organizmui priklauso nuo jo kiekio ir intensyvumo. Trumpai trunkantis stresas skatina veiklumą, kūrybiškumą, stimuliuoja imuninės sistemos funkcijas. Ilgai trunkantis nekontroliuojamas stresas žalingas organizmui, jis išsekina psichiką ir imuninę sistemą ir dažnai tampa daugelio ligų priežastimi.Visiškai išvengti streso niekada nepavyks, tačiau to ir nereikia, daug svarbiau yra jį suprasti ir nukreipti palankia linkme.

Visų pirma yra labai svarbu suprasti, kad stresą sukelia ne pati problema, tačiau požiūris į ją. Tai reiškia, kad streso yra tiek, kiek tu jam leidi būti. Išankstinis požiūris į problemas, jų išsprendžiamumą ir aktualumą lemia sugebėjimas kontroliuoti stresą.
Neigiami vidiniai pokalbiai didina stresą.

Kilus stresui, labai svarbu suprasti vidinę ir išorinę jo aplinką.

Įvertink problemą sukeliančius veiksnius (surašyk juos):

1. Kas yra svarbiausia ir priklauso nuo tavęs.
2. Kas yra svarbiausia, tačiau nuo tavęs nepriklauso.

Tik įvertinus vidinę ir išorinę streso aplinką galima pradėti konkrečius veiksmus.

Prisiimk atsakomybę už tai, kas svarbiausia, ir priklauso tik nuo tavęs ir veik. Tai bus patys protingiausi veiksmai, kuriuos gali atlikti streso metu.

Yra dalykų, kurie yra svarbūs, tačiau nuo mūsų nepriklauso. Čia būtina suprasti, kad jie nuo mūsų ir nepriklausys, kad ir kaip mes to norėtume. Jei lauke pūga, galime daryti bet ką – pūgos nenumalšinsime, todėl svarbu nepradėti bandyti jos malšinti. Verčiau tą energiją skirti tam, ką iš tiesų galime pakeisti – tai yra save.

Žinokite, kad išspręsti kiekvieną problemą Jums gali padėti konsultantai – žmonės, kurie jau yra išsprendę ar net padėję išspręsti kitiems tokias problemas, – tai Jūsų draugai, draugų draugai, net ir mokami konsultantai. Sprendžiant svarbias problemas, verta pasikonsultuoti su tais, kurie šioje srityje turi didesnį patyrimą nei Jūs.

Jei tie patys sunkumai kartojasi, verta susimąstyti, ar nepriimat trumpalaikių sprendimų ilgalaikėms problemoms. Tokie sprendimai tik eikvoja Jūsų energiją ir dar labiau gilina problemą.

Verta prisiminti

Krizė nesitęsia amžinai. Ji laikina.

Sunkumų prislėgtam žmogui dažnai klaidingai atrodo, kad išeities nebėra, kad jis jau viską išbandė.

Krizę patiriantis žmogus viską regi lyg pro juodus akinius. Jis pastebi vien tai, kas skatina liūdnas mintis. Geri dalykai praslysta nepastebėti.

Daugelis žmonių yra patyrę panašių sunkumų ir sėkmingai juos įveikę.

Gera mintis – pasidalyti savo išgyvenimais su kitais. Tu tikrai nesi nevykėlis, jei nepajėgi visko išspręsti pats. Kartais be kitų pagalbos išsiversti tiesiog neįmanoma.

Tu tikrai nesi vienišas. Daug žmonių dirba tam, kad Tau padėtų – išdrįsk kreiptis pagalbos.

Galbūt Tu negalėsi pakeisti aplinkybių, bet galėsi išmokti kitaip jas vertinti ir Tau tikrai palengvės.


Devintas žingsnis – Sveika aplinka

Nustatyta, kad aplinka lemia sveikatą 20%. Tai, be abejo, santykinai nedaug palyginus su tuo, kad gyvenimo būdas lemia sveikatą net 50%. Tačiau kelyje į sveiką gyvenseną būtina atsižvelgti į visus veiksnius.

Ar dažnai susimąstome, kokioje aplinkoje gyvename. Kur miegame, dirbame, pramogaujame? Kiek daug veiksnių turi mums įtakos šioje aplinkoje. Paminėtini yra oro, vandens užterštumas, triukšmas, elektromagnetinis smogas.

Oro užterštumo įtakos visiškai galima išvengti tik persikėlus gyventi į kalnus ar kitą industrijos nepaliestą kampelį, ar nuolat nešiojant dujokaukę. Abu būdai daugeliui mūsų yra neįgyvendinami. Viskas, ką tikrai galime – tai sumažinti oro taršos įtaką mums.

Vėdinkite patalpas, kuriose praleidžiate daug laiko, tačiau vėdinkite jas ne piko metu, kai visas „miestas“ važiuoja į darbą ar namo, tačiau prieš ar gerokai po šio proceso.

Važiuodami automobiliu, prieš įvažiuodami į kamštį dažniau naudokite vidinės oro cirkuliacijos mygtuką, kad kamštyje kvėpuotumėte tą orą, kuris į automobilį įėjo mažiau užterštoje vietoje.

Triukšmas yra nuolatinis mūsų palydovas. Jis veikia mūsų nervų sistemą, sukelia stresą, vargina ir keičia nuotaiką. Jis atsiranda dėl išorinių priežasčių, kurios nuo mūsų nepriklauso (eismas, kaimynai ir kt.), tačiau dalį triukšmo mes keliame sau patys. Į tai ir norėčiau atkreipti dėmesį. Jei dažnai jaučiatės pavargę, dirglūs, verta susimąstyti, ar to nedidina triukšmas, kurį sukeliate pats sau.

Per pastaruosius 20 metų itin padidėjo elektromagnetinis smogas. Mes jo nematome, tačiau jis mus veikia. Televizijos ir radijo siųstuvai įrengti seniai, tačiau dabar kaip grybai po lietaus dygsta mobiliųjų telefonų, bevielio interneto ir kiti siųstuvai, kurie nuolat skleidžia elektromagnetines bangas. Šalia pastatyto siųstuvo mes nenugriausime, tačiau verta susimąstyti, kaip mes elgiamės su savo mobiliaisiais telefonais. Kur juos nešiojame, kur laikome naktį.

Daugelis net nepagalvojame, kad kiekvienas mobilusis telefonas kas 2–4 sekundes susisiekia su stotimi, nuolat siunčia signalą ir šis signalas praeina pro mus. Telefono siunčiami signalai intensyvesni pokalbio metu, siunčiant sms žinutę ar naršant mobiliajame internete.

Mes jau nebegalime gyventi be šių komunikacijos priemonių, bet svarbu žinoti, kad jie mus veikia, ir protingiau su jais elgtis:
1. Naktį išjunkite telefoną ar laikykite jį toliau nuo lovos.
2. Įjungimo ar trumposios žinotės siuntimo metu telefoną atitraukite toliau nuo savęs. Poveikio mažėjimas atitinka atstumą, pakeltą kvadratu.
3. Naudokite laisvųjų rankų įranga ne tik vairavimo metų. Čia tinka tiek laidinė, tiek bevielė. Jei telefono aparatą laikote toliau nuo savęs, net naudodami per blue tooth pajungtą bevielę pokalbių įrangą, sumažinate spinduliavimo poveikį.

Tai tik keletas paprastų patarimų, kurie gali padėti Jums sumažinti elektromagnetinių bangų, sklindančių iš kasdienio naudojimo prietaisų, poveikį sveikatai.Dešimtas žingsnis – Medicininė priežiūra

Gal nustebsite sužinoję, kad medicininė/sveikatos apsaugos kokybė lemia tik 10% mūsų sveikatos. Tačiau visiškai nereiškia, kad tai nėra svarbu. 10 %mūsų sveikatos yra ganėtinai daug.

Daugelis mūsų medicininę priežiūrą įsivaizduoja kaip ligoninę. Tačiau medicininė priežiūra nėra tik ligų gydymas.

Ligų gydymas yra labai svarbus, tačiau dar svarbiau yra jų prevencija. Šiandienė medicina išgydo toli gražu ne visas atsiradusias ligas. Todėl vis populiaresnis terminas „liga kontroliuojama“. Tai reiškia, kad kol geriate vaistus, liga santykinai rami, tačiau iš tiesų neesate sveikas.

Daugelis ligų, ypač sunkios, pvz., onkologinės, yra visiškai išgydomos jas diagnozavus jų atsiradimo pradžioje. Deja, daugelis Lietuvos gyventojų neskuba tikrinti sveikatos, „eina tol, kol paeina, o kai jau nebepaeina, tai ir medicina nelabai kuo gali padėti“.

Jūs galite išnaudoti visas Jums teikiamas medicininės priežiūros galimybes, tačiau iniciatyvos turite imtis pats.
Kiekvienas galime rasti gydytoją profesionalą, kuris visapusiškai patikrins Jūsų sveikatą. Ir tai bus viena geresnių Jūsų investicijų.


Apibendrinimas

50% sveikatos priklauso nuo Jūsų. Nuo to, kaip Jūs gyvensite rytoj. Iš esmės visi turime vienodas galimybes, tačiau skiriasi mūsų noro kiekis.
Kiekvienas žmogus vengia sunkumų ir siekia malonumų.
Motyvacija yra paremta paprastu matematiniu veiksmu – iš planuojamo malonumo atėmus sunkumą turi likti teigiamas skirtumas.

Noriu padėti Jums žengti sveikos gyvensenos keliu, todėl pasidalysiu keliais ypač svarbiais principais:

1. Turėkite vizija, kokiu norite tapti. Ne kokiu nebenorite būti, ko nebenorite veikti, bet kokiu NORITE būti, ką NORITE veikti. Jei tai įsivaizduosite, Jūsų kūnas pats seks paskui Jūsų viziją.
2. „Jokių turėčiau – tik privalau“. Tol, kol bandysite pakeisti savo gyvenimą, jo nepakeisite, reikia imti ir keisti. Tas pats, jei norite pakelti kėdę, kol bandysite pakelti, tikrai jos nepakelsite, pakelsite ją tik keldami. Nereikia bandyti veikti – reikia veikti.
3. Sugriaukite dabartinius elgesio šablonus. Jei Jums atrodo, kad aplinka valdo Jus – Jūs klystate. Save valdome mes ir tik mes sprendžiame, kas mums geriausia. Ir jei visą gyvenimą neįsivaizdavote, kad galima tam tikrus momentus praleisti kitaip, tiesiog praleiskite juos kitaip ir nustebsite, kad tai įmanoma.
4. Atsiradusias tuštumas užpildykite malonumais. Ydingus įpročius lengviau pakeisti, nei atsisakyti. Vietoje nesveiko įpročio, pvz., persivalgymas, palepinkite save stikline šviežiai spaustų sulčių, tokiu būdu patys save skatinsite veikti toliau.

Sukursite naują sąmoningo elgesio šabloną, testuokite jį ir po truputį tobulinkite.

Po kiek laiko nustebsite, kad daugelį sveikos gyvensenos elementų darote automatiškai, pvz., atsikėlę einate į virtuvę ir išgeriate stiklinę vandens, darote rytinę mankštą ir daugelį kitų dalykų, be kurių gyvenimas tapo nebeįsivaizduojamas.

Sveikinu! Tai tapo Jūsų gyvenimo dalimi !Rodyk draugams

Komentarai (1)

  1. Sveika gyvenimą patarčiau pradėti nuo imuniteto stiprinimo. Kaip tai padaryti? Tiesiog suvesk į paieškos sistemą “imuniteto stiprinimas

Rašyti komentarą